Kadastro Yapılan Yerlerin Tescillenmesi

Mehmet Özcan

Kilimcinin Kör Oğlu.
Yönetici
Kurucu Üye
Katılım
17 Eki 2019
Mesajlar
1,163
Üye Puanı
6
Konum
Kocaeli
Web Sitesi
www.korfezemlak.com
Daha önce tespit çalışmaları ile ele alınan ve sınırlandırma işlemi yapılmış olan, bununla birlikte kadastrosu da yapılmış olan yerlerin yeniden kadastrosunun yapılması gibi bir durum söz konusu değildir. Ola ki bu tür durumlarda herhangi bir resmi işlem yapılacağı takdirde ikinci kez yapıldığı zannedilen kadastro işlemi geçersiz ve hükümsüz sayılacaktır, ek olarak medeni kanunda yer alan kanun doğrultusunda gerekli yaptırımların da uygulanacağını belirtmek gerekiyor. Bu yaptırımlara maruz kalmamak ve maddi-manevi zarar görmemek adına ikinci kez kadastro çalışmasına başvurmamanızı tavsiye ediyorum. Tapu sicili müdürlüklerinin en önemli görevlerinden bir tanesi de yapı denetleme çalışmalarıdır. Bu çalışmalar ile birlikte tesbit edilen kadastro aykırılıkları müdürlükler tarafından ilgili kurumlara iletilir ve gereken yaptırım da en kısa sürede uygulanır. Nasılsa tesbit edilmez gibi bir düşünceye sahip olmak çok anlamsız çünkü resmi evraklarda ve resmi işlem süreçlerinde bu tip durumlar kolayca ortaya çıkıyor ve maddi anlamda bir hayli zarara uğruyorsunuz.

Ancak;

Değişim, çizim, teknik, tapulama işlemlerinde eğer ki bir yanlış ya da bir hata yapılmışsa kadastrolama işlemi gerçekleştirilebilir ve yazımızın başında bahsettiğimiz durum bu kez geçerli olmaz. Değişim ya da düzenleme söz konusu ise zaten resmi çalışmalar ile bunu net bir şekilde ortaya koyabiliyor ve gerekli düzenleme işleminin yapılması gerektiğini belgelerle kanıtlayabiliyorsunuz.
2. kez yapılacak olan kadastro tecil çalışması hükümsüzdür diyemeyiz çünkü bu çalışma gerekli olan bir çalışmadır ve sahip olunan yerlerin tescilinin yapılabilmesi adına gerekli düzenlemeler yasalar çerçevesince de onaylanmıştır. Yazının başında belirttiğimiz gibi yaptırım ya da herhangi bir resmi ceza uygulanmaz, bu yüzden gönül rahatlığı ile sizler de işlem yaptırabilrisiniz.