Değerli Konut Vergisinde Düzenleme | Türkiye'nin Emlak Forumu!

Değerli Konut Vergisinde Düzenleme

Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Emlak Forumu Konu Bilgileri

Kategori Adı Emlak Haberleri
Konu Başlığı Değerli Konut Vergisinde Düzenleme
Konuyu başlatan Broker
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
ALDIĞI BEĞENİ
Son Mesaj Yazan Broker

Broker

Emlak Danışmanı
Yönetici
Moderatör
Katılım
1 Ocak 2020
Mesajlar
31
Üye Puanı
3
Yaş
33
Konum
Kocaeli
Web Sitesi
www.korfezemlak.com
Cinsiyet
Erkek
Değerli Konut Vergisinde Düzenleme
TBMM’de 5 Aralık 2019 tarihinde değerli konut vergisine dair düzenlemeler geçerek 7 Aralık 2019 tarihinde onaylanıp yürürlüğe girmiştir. Böylelikle değerli konut vergisi yeniden düzenlenecektir.
Türkiye Büyük Millet Meclisinden 5 Aralık 2019 tarihinde geçen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından onaylanmasıyla yürürlüğe girdiğini biliyoruz. Dijital hizmet vergisi ile alakalı olan bazı kanunlarda ve 375 Sayılı kanun hükümlerinde kararname de değişiklikler yapılacaktır. Yeni vergilerden biri olan değerli konut vergisinin değişimi gündeme gelmiştir.
Birçok haber sitelerinde yer alan haberlere göre düzenleme yapılmasıyla birlikte mesken nitelikleri taşınmazlarda 5 milyon TL üzerinde olanlarda değerli konut vergisine tabi olarak tutulmuştur. 5 milyon ve 7,5 milyon TL değerinin arasında olanlar için binde üç, 7,5 milyon ve 10 milyon TL arasında olanlar için binde 6 ve 10 milyon TL’den fazla değerde olan gayrimenkuller için ise binde 10 oranın da vergi getirilmiştir. Böylelikle değerli konut vergisi gündeme çıkmıştır.
Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, AKP merkez yürütme toplantısında değerli konut vergisi yasası ile alakalı olarak bazı vatandaşlar için haksızlığı olduğunu belirterek yeniden bir düzenleme yapılması hakkında talimat verdiği söylenmektedir.
Edinilen bilgiler doğrultusunda, değerli konut vergine yeni kriterlerin de eklenmesi gündeme gelmiştir. Böylelikle tek bir konutu olan vatandaşların değerli konut vergisini ödemeyeceği hakkında açıklama yapılmıştır. 5 Milyon TL değerinde ev miras kalan vatandaşların aylık gelirler bir memur maaşı kadar oluyorsa ve başka bir gelir etmemesi durumlarında bu vergiden istisna olacağı belirtilmiştir.
Değerli konuta sahip olanlar aylık gelirlerine göre değerli konut vergisi ödeyeceklerini y da belli bir miktar ödeyecekleri hakkında açıklama yapılmıştır. Değerli konut vergisinde yapılan düzenleme ile değerli konutlara sahip olanların aylık gelirlerine bakılarak ödeme yapıp yapmayacakları belli olacaktır. Değerli konut vergisi hakkında gerekli muhalefet partilerin de yorumu ve görüşü alınarak yeniden hazırlanacaktır. Meclis’e de yeni bir yasa teklifi olarak sunularak gündeme çıkacaktır.
Cumhurbaşkanlığı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın değerli konut vergisi değişikliği hakkında yeni çalışma başlatılma talimatını verdi ve bu uygulamanın bir yıl kadar ertelenebileceği hakkında açıklama yapmıştır.