Brüt İnşaat Alanı Nedir | Türkiye'nin Emlak Forumu!

Brüt İnşaat Alanı Nedir

Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Emlak Forumu Konu Bilgileri

Kategori Adı Emlak Terimleri
Konu Başlığı Brüt İnşaat Alanı Nedir
Konuyu başlatan Mehmet Özcan
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
ALDIĞI BEĞENİ
Son Mesaj Yazan Mehmet Özcan

Mehmet Özcan

Emlak Forumu / CEO
Yönetici
Kurucu Üye
Katılım
1 Ocak 2020
Mesajlar
1,202
Üye Puanı
8
Konum
Kocaeli
Web Sitesi
www.korfezemlak.com
Cinsiyet
Erkek
Brüt inşaat alanı; emsal alanına girmeyen alanların dahil edilmesiyle bulunan alandır. Bağımsız bölümün duvarlar dahil alanı ile ortak alanların bağımsız bölüm başına düşen miktarı kadar, o bağımsız bölüme ilave edilmesiyle oluşan alana brüt alan denir.

Birçok projede net inşaat alanı arasında sayılmayan avlu, aydınlatmalar; hava bacaları, saçaklar, doğal teraslar gibi özellikler, brüt alanına dahil olduğu için toplam değeri de üst seviyeye taşımaktadır. Brüt inşaat alanında belirlenen, projeye dahil edilen ve inşa edilen özelliklerin toplam değerlerinin de projenin satışında etki sahibi olduğunu görmek mümkündür.

Brüt inşaat alanı, konutun duvarlar dahil alanı ile ortak alanların bağımsız bölüm başına düşen miktarı kadar, o bağımsız bölüme ilave edilmesiyle oluşan alanların hesaplanması olarak karşımıza çıkıyor.

Brüt alan iç brüt alan ve dış brüt alan olmak üzere ikiye ayrılıyor.

  • Dış brüt alanı: Bir evin toplam inşaat alanından aldığı payı belirtmektedir. Bu hesaba otopark, depo ve sosyal tesisler dahil toplam inşaat alanından düşen pay ilave ediliyor.
  • İç brüt alanı: Bir evin katından düşen paya, iç brüt alan deniyor. Asansör, merdiven ve havalandırma boşlukları ile koridorlardan; yani kattan aldığı payın hesaba katılması ile ortaya çıkıyor.