Bina Cephesi Nedir | Türkiye'nin Emlak Forumu!

Bina Cephesi Nedir

Türkiye'nin İlk ve Tek Sosyal Medya Forumu!

Emlak Forumu Konu Bilgileri

Kategori Adı Emlak Terimleri
Konu Başlığı Bina Cephesi Nedir
Konuyu başlatan Mehmet Özcan
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
ALDIĞI BEĞENİ
Son Mesaj Yazan Mehmet Özcan

Mehmet Özcan

Emlak Forumu / CEO
Yönetici
Kurucu Üye
Katılım
1 Ocak 2020
Mesajlar
1,202
Üye Puanı
8
Konum
Kocaeli
Web Sitesi
www.korfezemlak.com
Cinsiyet
Erkek
Binanın toprak üzerindeki ilk katının parselin yol tarafındaki duvarına bakan dış yüzüdür. Köşe başı parsellerde ise binanın kot aldığı yol tarafında toprak üstünde bulunan ilk kat duvarının dış yüzeyidir.

İmar Kanunu kapsamında yer verilen kurallara göre, binaların zemin seviyesi altında kat kazanmak maksadıyla, bina cephe hattından yola kadar olan kısımda, zeminin kazılarak yaya kaldırımının seviyesinin altına düşürülmesine izin verilmiyor.

Binaların cephelerine ilişkin tanımlar “Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği” ile açıklanmıştır. Yönetmeliğe göre parsel cephesi, bir parselin üzerinde yer aldığı yoldaki cephesine denir.

Parselin birden fazla yola cepheli olması ve imar planında belirtilmemiş olması durumunda en geniş yol üzerindeki kenar ön cephe olarak kabul edilir. Yolların eşitliği halinde dar kenar, parsel cephesi olarak alınır. Çıkmalar hariç tutulmak üzere bir parselin yol kısmındaki cephe uzunluğu ön cephe uzunluğudur. Binanın yola bakan cephesine ise yol cephesi adı verilir.